Търсачка
Категории
Реферат (малка дипломна работа), 20 страници по-големи от стандартните, съдържа таблици, схеми, графики |
||
Цена:
2.40лв.
Безплатно Спестявате: 100.00% |
|
|
Задайте въпрос за този материал | ||
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} СЪДЪРЖАНИЕ:
1. Еволюция на понятието мотивация...........................1 стр. 1.2 Потребности и мотивирано поведение.................2 стр. 1.3 Възнаграждение......................................................3 стр. 2. Съдържателни теории за мотивацията...................... 4 стр. 2.1 Йерархия на потребностите по Абрахам Маслоу.... 4 стр. 2.2 Теория на потребностите според Дейвид Мак Клеланд ………………………………………………................................. 7 стр. 2.3 Двуфакторна теория на Херцберг...................... 7 стр.. 3. Процесуални теории за мотивацията.........................8 стр. 3.1 Теория на очакването........................................... 9 стр. 3.2 Теория на справедливостта............................... 10 стр. 3.3 Моделът Потър – Лоулер....................................10 стр.4. Ангажираност..............................................................11 стр. 5. Практика.......................................................................12 стр. 6. Възможности за мотивацията на учителския персонал…14
“Работата и любовта са най-вълнуващите форми на самоизява, които хората могат да изпитат.” Зигмунд Фройд
1. ЕВОЛЮЦИЯ НА ПОНЯТИЕТО МОТИВАЦИЯ
1.1 Ръководителите винаги са съзнавали, че е необходимо да подтикват хората да работят за организацията. Всеки, който знае причините за нашето поведение и начинът, по който съзнанието ни е достигнало до тях, държи в ръцете си мощно оръжие за влияние върху това, което правим. Ето защо този аспект на човешката психология, наречен мотивация, предизвиква огромен интерес и се счита за един от най-важните в мениджмънта на персонала.
Мотивацията представлява процес на подтикване на себе си и другите към дейност, която води до достигане на личните цели или целите на организацията.
Първоначалните коцепции за мотивацията са вкоренени много дълбоко в нашата култура. Още в Библията, в митовете и в античните предания могат да се намерят много случаи, в които властелин държи наградата пред очите на предполагаемия герой или е издигнал меч над главата му. И в единия и в другия случай предполагаемият герой е силно мотивиран. В древността, когато хората са били бедни и неуки, те са били благодарни на всичко, което им е позволявало да преживеят или изхранят семейството си. Положението не е било по-различно и в страните от Западна Европа в края на XIX век. В течение на почти целия период условията на живот са били много тежки. Прилаганото заплащане е било “заработка на границата на глада”. В началото на следващия век възниква школата на “Научното управление” и тогава Тейлор формулира понятиети “Достатъчна дневна заработка”. Отпада мотивацията на принципите “ камшик и глад”, “здравият камшик”. С техническия прогрес и повишаването на жизниния стандарт управленската наука почва да търси нови решения на проблемите с мотивацията в псохологически план. Елтън Майо пръв стига до извода, че не заплатата, а условията на труда могат в даден случай да мотивират работника (така той спира текучеството на работна ръка в една фабрика). Негова е концеп-цията за “ човешкото отношение”, която е доминирала в управленската наука до средата на 50-те години. Мотивацията е събирателна концепция, която се използва, за да се обяснят причините за човешкото поведение и логиката, чрез която хората избират своите действия.
1.2 ПОТРЕБНОСТИ И МОТИВИРАНО ПОВЕДЕНИЕ
Друго важно понятие са потребностите. Психолозите твърдят, че човек изпитва потребност, когато чувства, че физиологически или психически му липсва нещо или го притежава недостатъчно. Потребностите биват : 1. Първични – по своята природа те са физиологични или вродени. Примери за такива потребности са:потребността от вода, храна; потребността от дишане, сън; както и сексуалните поребности. Заложени са генетически.
2. Вторични – по своята природа те са психологически. Например това са потребностите от успех, уважение, власт, принадлежност към дадена група и др.. Те се осъзнават с течение на времето и зависят от опита на човека.
Когато някоя човешка потребността бъде почувствана, тя пробужда у човек устременост /състояние на напрежение/. Подбудата /мотива/ – това е усещането, че нещо ти липсва. Трябва нещо да се направи, но това още не е достатъчно - необходимо е да се осъзнае какво точно представлява обекта /или състоянието/, който ще означава задоволяване на потребността. В този смисъл подбудата /мотива/ представлява концентрацията за достигане на някаква цел. Целта, в този смисъл e осъзнато средство за удов-летворяване на някаква потребност.
И така мотивацията представлява процес, чрез който ние решаваме “защо” трябва да действаме и кой точно начин на дей-ствие да изберем.
----------------------------------------------------------------------------- Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Б/ Мотивиране чрез с награди Смисълът на наградата е във факта, че хората не работят само за пари, а и за свое вътрешно удовлетворение, което идва от изпълнението на задачите, от решаването на проблемите или постигането на цел. Ръководителят тук може да подходи за моти-виране на учителите чрез: - добавяне на нови задачи; - ползване на по-голям по обем или с по-високо качество ресурс на организацията; - получаване на точна и своевременна информация за резултатите от труда на работника; - елиминиране на неприятни задачи; - компенсации към отпуските. Добре е да се подчертае, че такава мотивация може да се приложи към работници с вторични потребности.
16 За много учители мотив за по-добра работа се явява отно-шението към тях, степента на предоставене отговорности и делe-гирани права. В тоя смисъл могат да се посочат следните начини за мотивация: - предоставяна на възможност за творческа изява; - увеличаване обхвата на отговорностите; - участие във вземането на важни решения; - повишаване трудността на следващите задачи. Професионалната гордост е свързана с убеждението за важ- ността и полезността на извършваната работа. Тук успешния ръководител трябва да проведе комуникацията, която да изложи тази успешност и значимост на положения от кадъра труд.
ПОЛЗВАНА ЛИТЕРАТУРА:
1. Фани Узунова – УПРАВЛЕНСКО ПОВЕДЕНИЕ 2. Андрей Андреев – ОСНОВИ НА МЕНИДЖМЪНТА 3. Брент Филсън – из статия за НОВА ВИЗИЯ
|
||
Коментари на клиенти:Все още няма коментари за този материал.Моля, влезте в системата с потебителско име и парола, за да оставите коментар. |
||