Търсачка
Категории
Дипломна работа, 70 стандартни страници, съдържа снимки, схеми, таблици, 1 диаграма, бележки под линия, има апарат |
||
Цена:
4.80лв.
Безплатно Спестявате: 100.00% |
|
|
Задайте въпрос за този материал | ||
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Съдържание
І. Въведение І.1.Кратко описание на местоположението на Бургаска област и гр.Созопол – природна, географска, историческа, екологична и икономическа справка 1.1.Местоположение и историческа справка на Бургаска област 1.2.Забележителности 1.3.Местоположение и историческа справка на община Созопол 1.4. Местоположение и историческа справка на град Созопол 1.4.1.Релеф 1.4.2.Климат 1.4.3.Водни ресурси 1.4.4.Почви 1.4.5.Флора 1.4.6.Горски фонд 1.4.7.Земеделие 1.4.8.Животновъдство 1.4.9.Икономика 1.4.10.Туризъм 1.4.11.Екология 1.4.12.Култура и изкуство 1.4.13.Инфраструктура 1.4.14.Население І.2.Същност и значение на селския туризъм 2.1.Обща информация 2.2.Условия 2.3.Потребители 2.4.Конкуренти 2.5.Промоция и реклама ІІ.Кратко описание на проекта “Създаване и управление на туристическа база в местността Буджака, гр.Созопол ІІ.1.Организирани маршрути ІІ.2.Очаквани резултати след изграждане на проекта ІІ.3.Кратка информация за дейността на фирмата собственик 3.1.Правен статут 3.2.Организация, структура и управление 3.3.Конкуренция 3.4.Пазарна среда
I. Въведение Хилядолетна България, заемаща само около 2% от територията на Европа изненадва всеки, който я посети съ своята културно и историческо наследство, богатата и сравнително добре запазена от грубото замърсяване и унищожаване от цивилизацията и индустрияна природа, със своите нрави и обичаи, със своята гостоприемност и сблъсъка на двете основни култури – истока и запада. България, като страна разположена на Балканскините където хората се отличават по своя нрав и култура е една етнически толерантна страна, в която може да се види джамия и църква една срещу друга или църква и синегога.
В България съвместно съжителстват – българи, турци, евреи, арменци, цигани и по- малко хора от други националности.
Разположена на основен кръстопът между истока и запада, взела в наследство от двете култури, заграбвана и опожарявана във вековете, народа в тази страна е успял да запази и съхрани за поколенията над 40 000 исторически паметници /7 от които в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство/, 36 културни резервата, 160 манастира, 330 музея и галерии.
По територията на Българските земи древните обитатели и нашите предшественици са ни завещали в наследство многобройни паметници от различни исторически епохи: праисторически находки, тракийски гробници, обекти от гръцката епоха, римски крепости, исторически паметници от времето на Първото и Второто Българско царство, архитектурни забележителности от епохата на Възраждането - оформили облика на цели градове или на части от тях.
Древните траки обитавали нашите земи са ни завещали великолепните гробници в Казанлък и Свещари, включени в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство, и още Долината на тракийските царе, която включва около 15 новооткрити гробници. През последните години траколозите се радваха и на нови, сензационни открития. През 2000 г. бяха разкрити гробницата в с. Старосел, Пловдивско и тракийският дворец до крепостта "Перперек", Кърджалийско.
Наша национална гордост са и паметниците на културата, включени в Списъка на ЮНЕСКО:
- Казанлъшката гробница - /IV - III в.пр.н.е/; -Тракийската гробница при с. Свещари край Разград - /датирана преди 2300 години/; - Мадарският конник / нач. на VIII век /; - Боянската църква със стенописи, датиращи от 1259г.; - Ивановските скални църкви /край Русе/, / XI - XIV век/; - Рилският манастир - / X век/; - Старият град в Несебър;
Манастирите и църквите са съхранили българщината през бурните векове от историята на България. Най - посещаваните манастири днес са - Рилският, Бачковският, Роженският, Троянският, Земенският, Преображенският, Аладжа манастир и др. Около 20 от тях предоставят възможност за пребиваване на поклонници и туристи. Интерес представляват и стотиците църкви, запазили уникални образции на българските иконографски, зографски и дърворезбарски школи, стари ръкописи, църковна утвар и др.
Гостите на страната могат да се запознаят и с традиционни стопански дейности по нашите земи - производство на вино, розово масло и др., да участват в курс по традиционен български занаят - бродерия, плетиво, дърворезба, грънчарство и др., да изучават автентичния български фолклор.
Запознаване с различни занаяти, кратки демонстрации и хобита - курсове се предлагат в Етнографски музеи на открито. Богат е фолклорният календар на страната, включващ традиционни празници и обичаи, свързани с българския бит и култура, множество народни събори и фестивали.
Изумителното многообразие на багри и форми, на причудливи маски и завладяващ ритъм от стотици звънци и народни инструменти привличат все повече зрители съпричастни на магията на българския фолклор на традиционните народни събори.
Корените на българския дух и характер могат да се открият в българското село, съхранило в най-голяма степен своеобразието на българските традиции. Престоят в българско село дава уникална възможност да се усети и навлезе в един бит, който прокарва мостове между времена и култури.
Атрактивната природна среда, съхранените фолклор, обичаи и занаяти, селищата-архитектурни резервати, традиционната кухня, известното българско гостоприемство правят почивката в българско село все по-предпочитана.
В България вече ясно са очертани два големи района за селски туризъм - Западна и Средна Стара планина, Предбалкана и Родопите, а в последните години и редица села намиращи се не далеч от морските курорти. Традиции в предлагането на селски туризъм вече има в с.Осмар и с.Лозево /Шуменска обл./, с.Аспарухово /Варненска обл., общ. Дългопол/, с.Казичено /общ. Поморие/, с.Малка Верея /общ. Стара Загора/. До момента над 50 села и 30 манастира предлагат настанителна база.
В българското село туристът се приема като гост и може да се почувства като приятел или пътешественик-изследовател. Той може да се идентифицира и живее с местното население, да се включи в селскостопанските дейности, в пешеходни турове, преходи с коне и каруци, в занаятчийски дейности като дървообработване, резбарство, текстил, керамика, тъкачество, ковачество и др, да занесе вкъщи платно, глинен съд или друг предмет, изработен от собствените му ръце. При желание гостът може да се включи в кулинарни курсове или дегустации на вино, да изучава българския фолклор, да наблюдава местните семейни или религиозни празници.
Съхранените традиции в природосъобразния начин на селскостопанско производство в личното стопанство са подчертано впечатляващи за туристите. Ръчното косене и доене, производството на домашно сирене и кашкавал, квасенето на кисело мляко, приготвянето но сладка и конфитюри са елементи от туристическия продукт на селска България.
Повечето стопани на село отглеждат разнообразни зеленчуци, овощия, десертни и винени сортове грозде и много домашни животни и птици. Това е определя и многообразието в домашното производство на вина, ракии, месни деликатеси, на богата и вкусна кухня и разбира се прочутото домашно българско кисело мляко.
Настаняването обикновено е в собствената къща на домакините, като в зависимост от желанието им гостите могат се хранят на трапеза заедно със стопаните. Спазва се основното изискване да се поднася традиционна местна кухня, екологично чисти натурални храни и напитки, като при желание туристите могат да участват в приготвянето на храната.
Много места в България предлагат атрактивни дейности из селския бит - кратки програми като “Един ден на село” или почивки с по-дълъг престой.
В Бургаския регион интерес представляват местните празници и обичаи. Незабравими са спомените, свързани с посещение на архитектурно - етнографския комплекс в село Бръшлян (в сърцето на Странджа планина), разходки до старинни воденици, тепавици, обучение в езда на магаре, разходки с магарешки каруци. Девствената Странджанска природа е част от атмосферата на тайнствените “Нестинарски танци” (танц върху жарава) - останали от древността. Организирането на “Рибен пикник” е възможност за любителите на природата да се разходят с лодка, да вкусят от прясно уловената и приготвена по местни рецепти риба.
Голямо емоционално въздействие оказват националните и международни фолклорни фестивали - Международния фолклорен фестивал в гр. Бургас, Международен фолклорен фестивал - гр. Пловдив, Международен фестивал на маскарадните и карнавални игри и обичаи “Сурва” -гр.Перник, Националните фолклорни събори в местността “Рожен” край гр.Смолян и в гр. Копривщица, Национален събор “Китна Тракия пее и танцува”- гр.Хасково, Национални фолклорни детски Орфееви празници - гр. Смолян и др.
Настоящата разработка се състои в проект за изграждането, обзавеждането и управлението на “ТУРИСТИЧЕСКИ ОБЕКТ” за развитие на селски туризъм, в урегулиран поземлен имот 44, кв. 2 в землището на местност Буджака, гр. Созопол, обл. Бургас, с цел организирано настаняване на посетители български и чуждестранни граждани, и предлагането на различни форми на селски туризъм - участие в различни атрактивни фолклорни и културни събития в региона и в областта, екскурзии до забележителни места в региона, занимания и други атракции организирани от фирма “СТРОЙ”ЕООД от гр. Созопол, обл. Бургас.
-----------------------------------------------------------------------
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} ІІ.3.Кратка информация за дейността на фирмата собственик Фирмата има опит в приемането на туристи. Приходите и за предходната година са на 60% от хотелиерска и обслужваща дейности 20% от селскостопанска продукция и 20% от строителна дейност- ремонт на пътища. Приходите на дружеството за предходната година са в размер на 80 000 лв., а направените разходи за същия период за тези дейности са в размер на 45 000 лв.
3.1.Правен статут. “СТРОЙ” ЕООД е регистриран с Решение от 20.02.2004 год. на Бургаския окръжен съд и е вписан в търговския регистъра при същия съд под № 2222 по описа за 2004 год., том 0, стр 222, парт. № 77, по ф.д. № 2220/2004 год.
седалище – гр. Созопол адрес на управление – гр. Созопол, ул. “Морски звуци” №22
Предмет на дейност: Покупки на стоки и други вещи с цел продажбата им в първоначален, преработен или обработен вид; продажба на стоки от собствено производство; вносно-износна търговия; търговско представителство и посредничество и сключване на бартерни сделки в страната и чужбина; складови и превозни сделки и услуги; хотелиерски, ресторантъорски, туристически, рекламни, програмни, информационни и импресарски услуги, ел. услуги и строеж и експлоатация на електрически инсталации, мрежи и съоръжения
Фирмата се управлява и представлява от Иван Стоянов Драганов, от гр. Созопол, ул. “Морски звуци” № 22
3.2.Организация, структура и управление. Фирмата “СТРОЙ” ЕООД се управлява и представлява от управителя Иван Стоянов Драганов гр. Созопол, ул. “Морски звуци” № 22
Във фирмата работят 7 работника. От тях – 2 броя – рецепция 1 брой готвач 1 брой барман и 1 брой сервитьорка 1 броя камериерки 1 брой туристически водач и екскурзовод
Задълженията по организация, управление и снабдяване се поемат от семействата на собственика на фирмата.
3.3.Конкуренция. · Основни местни конкуренти; Условно конкурентите могат да се обособят в три основни групи: *Първа група – големи хотели. Те не могат да бъдат конкуренция на иззграждащата се туристическа база, тъй като тяхната форма на обслужване на клиентите е друга. Те имат задължението да създадат лукс при нощувките и храната на клиента. *Втора група – средни хотели. Те не притежават собствен облик и чар, но не са лишени от желаещи да ги посетят отново. Хотелите спадащи в тази група са също много, дори повече от големите хотелски вериги в района и в страната. По- известни от тях са хотел “Мария Антоанета”, хотел “Бриз”, хотел “Верона”, хотел “Амон Ра” и хотел “Орион” в гр.Созопол. * Трета група – малки хотели и туристически обекти. Това са семейните хотели. Те са много повече предпочитани от нашите и чуждестранните туристи, поради факта, че предлагат много разнообразие и възможности за организирана активна почивка. Предлаганите в тези хотели услуги се отличават с по-ниски продажни цени. Такъв тип хотели са многобройните малки семейни хотели. Много голяма е конкуренцията в хотелиерския бизнес. Основни местни конкуренти представляващи интерес са хотел “Исмена”, хотел “Манолов”, хотел “Паунови” и други.
Конкурентните предимства на фирма “СТРОЙ” ЕООД да работи успешно в тази област са:
- Необремененост с излишни ДМА и малък брой персонал, което води до по- малък обем на относително постоянните разходи /подръжка, амортизации, заплати, социални осигуровки/;
- Качеството на услугите е издигнато на професионална основа;
· Сравнение с цените на конкуренцията
Цените на услугите са на равнището на някои от конкурентите в района на Бургаска област, но и за страната. Хотел с предлагане на типично хотелски услуги – само нощувка, без предлагане на организирани посещения до природни забележителности в района и други опознаванелни и развлекателни услуги, цените при тях са следните – 80,00 лв. нощувка в двойна стая, 110,00 лв. нощувка в апартамент. При туристическите бази цените са следните – около 18,00 лева на легло в двойна стая и около 55,00 лева за апартамент.
Начини за повишаване на конкурентноспособността. 1. Туристическият обект е разположена в края на града, на много тихо място, близо до природата, което предлага спокойствие на почиващите туристи. 2. Големината на хотела предполага ниска себестойността на предлаганите услуги и тяхното по- високо качеството.С направените инвестиции ще се постигне увеличаване броя на посетителите. 3. За разнообразяване престоя на туристите собствениците предлагат ежедневни пикници сред природата, екскурзии до природни забележителности в района на града и региона, разходка по море с придружител и състезание по морски риболов. 4. За спокойствието на родители с малки деца се организира почасово забавление на децата. 5. Провеждане на агресивна маркетингова и рекламна политика.
3.4. Пазарна среда. Дружеството не заема пазарен дял на вътрешния пазар на хотелиерските услуги и няма позиции на международния пазар.
Кандидата предлага леглова база на туристическия и хотелиерския пазар, придружена с много разнообразие за клиента и специфични услуги. Поради големия брой хотели, туристически бази и индивидуални квартири за туристи в страната, пазарния дял на дружеството е незабележимо малък, като хотелиерство, но като вид на организиланите атракции и разнообразие, на предлаганите услуги – този вид туристическа дейност е много малко развита в страната. Този сектор в обслужващата сфера тепърва предстои да се развива. С извършената приватизация на голяма част от държавните хотели и изграждането на нови такива, все повече се засилва конкуренцията на местно ниво, а и изискванията на пазара стават все по-големи. Промените в потребителското търсене са насочени към все по- засилващото се търсене на България, като туристическа дестинация;
Пазарен сектор в който ще се развива дружеството – хотелиерство със селски туризъм.
------------------------------------------------------------
Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} Използвана литература
1. "Градовете на България", проф.д-р Игнат Пенков, доц.д-р Васил Дойков, СУ Велико Търново, 1998г, изд.Парнас, 222стр.
2. "Райони за планиране, области и общини в България", ст.н.с.д-р Илия Копралев, София, 2004г, изд.къща Петър Берон, 335стр.
3. "Енциклопедичен географски речник на България", Светлин Кираджиев, София, 1999г, изд.къща Петър Берон, 464стр.
4. "Портрет на регионите", том 10 - България, изготвен съвместно със Статистическата служба на Европейските общности и програма PHARE, 2001г, 99стр.
5. "България Пътеводител", Александър Тур, София, 2002г, изд.къща Тангра, 392стр.
6. Записки от лекционен курс ".....", НБУ, проф. ....., доц.д-р ....
|
||
Коментари на клиенти:Все още няма коментари за този материал.Моля, влезте в системата с потебителско име и парола, за да оставите коментар. |
||